Friday, September 29, 2023
Rozë Magazina

7 shenja që tregojnë se ju jeni duke punuar më shumë seç duhet

43views

Nëse jeni duke punuar shumë, mund të mos vini re asgjë të pazakontë për një kohë të gjatë. Kjo për shkak se puna e tepërt në përgjithësi nuk shkakton ndonjë pasojë serioze afatshkurtra. Në të vërtetë, në fund të ditës, trupi juaj zakonisht përgjigjet në mënyrë perfekte në mënyrë adekuate në rastet kur kërkoni më shumë prej tij.

Megjithatë, sigurisht, çdo gjë ka një kufi. Prandaj, nëse muajt kalojnë, dhe ju jeni ende duke punuar shumë, trupi dhe mendja juaj me siguri do të fillojnë të vërejnë.

Ndiheni sikur nuk keni kurrë kohë

Zakonisht, ajo fillon në një pikë ku ndiheni thellësisht të përkushtuar ndaj punës suaj. Ndonjëherë është sepse është e vështirë. Në raste të tjera mund të jetë sepse është një mundësi e shkëlqyer, kështu që ju dëshironi ta bëni atë vërtet mirë. Ose, në raste të tjera, mund të keni frikë të humbni plotësisht punën tuaj. Mund të jetë gjithashtu e mundur që ka diçka në jetën tuaj që nuk është në rregull dhe ju jeni duke gjetur strehim në punën tuaj.

Bëheni më të irrituar

Me shumë mundësi, nëse punoni shumë, do të bëheni edhe më nervozë. Kjo sepse detyrat e tepërta që keni marrë përsipër ju shkaktojnë stres të përhershëm. Në të njëjtën kohë, kjo ju bën më të ndjeshëm ndaj acarimeve të vogla. Në fakt, ju mund të bëheni një nga ata njerëz që janë vazhdimisht në humor të keq. Kjo mund të shprehet si jofleksibilitet, mbisforcim ose dëshirë për përsosmëri.

Nuk mund të relaksoheni

Vështirësia për t’u çlodhur është një nga shenjat më tipike që tregon se jeni duke punuar shumë. Është sikur je “i ndezur” përgjithmonë.  Është si të jesh i përgatitur në çdo kohë për çdo rast. Çështja këtu është se ju jeni i tillë edhe jashtë orarit të punës. Për më tepër, ka shumë të ngjarë që cilësia e gjumit tuaj të ndikohet. Ose nuk do të arrini të flini lehtë, ose do të zgjoheni me shqetësimin më të vogël. Në fakt, duket sikur nuk mund të “fikesh”.

Ndiheni të lodhur kur ngriheni

Kjo është një tjetër shenjë e dukshme e punës së tepërt. Zakonisht ndodh pas disa muajsh mbingarkese pune. Ju gjithashtu prireni të mos e vini re. Në fakt, thjesht mendoni se është normale të ndiheni paksa të përgjumur kur ngriheni. Megjithatë, me kalimin e kohës, do të kuptoni se pa marrë parasysh sa orë flini, kur të ngriheni, përsëri ndjeni se keni nevojë për më shumë pushim. Për më tepër, lodhja juaj nuk është më lloji normal i lodhjes që përjetohet në fund të ditës.

Dhimbje muskulorare të shpeshta

Kjo është një tjetër shenjë se jeni duke punuar shumë dhe se është koha për të rimenduar. Puna juaj e tepërt fillon të shfaqet në trupin tuaj dhe ju filloni të ndjeni dhimbje muskulore, veçanërisht në qafë dhe shpinë.

Është gjithashtu e zakonshme që kjo të shoqërohet me probleme të tretjes si urth ose dispepsi e shpeshtë. Përveç kësaj, ju mund të filloni të përjetoni migrenë. Për më tepër, mund të mos ndiheni mirë.

Nuk keni bërë diçka argëtuese për një kohë të gjatë

Nëse zbuloni se e keni hequr argëtimin nga jeta juaj, në mënyrë efektive po e ktheni ekzistencën tuaj në një hapësirë të sheshtë dhe njëdimensionale. Për më tepër, nuk tregon përkushtim dhe përgjegjësi të madhe nga ana juaj, por krejt e kundërta.

Ju flisni vetëm për punën

Ashtu si puna përfundon duke zënë një pjesë të madhe të kohës suaj, ajo gjithashtu pushton mendjen tuaj, ndonjëherë pothuajse plotësish . Në të vërtetë, nëse tema juaj e vetme e bisedës është bërë puna ose tema të lidhura me to, ju po e teproni qartë.

Nëse jeni duke punuar shumë, ndoshta ka një arsye themelore për këtë. Prandaj, duhet të pyesni veten se çfarë po ndodh në jetën tuaj? Pse përfunduat duke u përqendruar vetëm në punë? Në të vërtetë, këto janë pyetjet që duhet t’i bëni vetes. Për më tepër, duhet të bëni një pushim që të mund t’u përgjigjeni atyre.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0