Friday, September 29, 2023
Aktuale

Ambasadori Walker krahason motin e atëhershëm me tani në Reçak: Sot ndriçon dielli, qielli i kaltër

53views

Ambasadori William Walker ka folur në ceremoninë e përkujtimit të Masakrës së Reçakut, duke thënë se vjen këtu për çdo vit, për arsye të ndryshme, por se arsyeja më e rëndësishme që ai vjen, është për të parë përparimin që bëhet në vend.

“Unë vij në Reçak për çdo vit për arsye të ndryshme. Më e rëndësishmja është se vij për të parë se çfarë progresi është bërë në Reçak, në Shtime dhe në të gjithë Kosovën. Çdo vit shkoj i impresionuar me pozitivitet për atë se çfarë është bërë dhe çfarë do të bëhet”, tha Walker.

Walker krahasoi motin e para 24 viteve me atë sot, duke thënë se kjo simbolizon se gjërat janë improvizuar.

“Moti ishte shumë i keq, ishte shumë i vështirë për të ecur dhe për të parë trupat e viktimave. Sot ndriçon dielli, qielli është i kaltër dhe kjo simbolizon se gjërat janë improvizuar”, u shpreh ai.

“Njerëzit e Kosovës kanë bërë gjëra të çmueshme që atëherë. Tani shoh njerëzit e fshatit, njerëzit që i pashë në horrorin e asaj nate. Disa kanë vdekur, disa që kanë qenë në moshën time, por më pëlqen kur shoh shumë fëmijë tani”.

“Çdo vit që vij, numri i njerëzve që vijnë në Reçak për respekt rritet dhe vetëm rritet. Tani i shoh njerëzit që vijnë nga e gjithë Kosova”.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0