Thursday, June 8, 2023
Lajme

Dërguti, Kurtit: Zajednica nuk kalon? Kalon, kalon veç derisa ta ripaketon

74views

Ish-deputetja e Vetëvendosjes, Aida Dërguti, ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosoëvs, Albin Kurti për Asociacionin.

Dërguti ka thënë Kurti po tenton të bëjë “ripaketimi” e Asociacionit, duke nënkuptuar se do ta themelojë atë.

“Zajednica nuk kalon? Kalon, kalon veç derisa ta ripaketon #Qeberiaeshkrepsës #KrejttuiRrejt.” – ka shkruar ajo në Facebook.

Ndërkohë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti për herë të parë ka thënë se çështja e Asociacionit mund të diskutohet brenda propozimit franko-gjerman ose propozimit të BE-së të mbështetur nga Franca dhe Gjermania.

Këto komente Kurti i bëri në konferencën e përbashkët me kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer gjatë vizitës zyrtare në Vjenë.

Kurti theksoi se Asociacioni mund të diskutohet brenda propozimit franko-gjerman, por Asociacion njëetnik nuk mund të ketë.

Image

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0