Sunday, May 28, 2023
Aktuale

E kritikoi Kurtin, Bugajski kritikon Blinkenin: Mbështetja e SHBA për Vuçiqin po destabilizon rajonin!

28views

Janus Bugajski, bashkëpunëtor i lartë në Fondacionin Jamestoën në Ëashington ka reaguar ndaj sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, i cili dënoi ashpër aksionin e Policisë së Kosovës në veri.

Ai tha se mbështetja e SHBA për Vuçiqin po destabilizon rajonin, transmeton “Bota sot”.

Bugajski kërkoi një revolucion demokratik në Serbi.

“Ekuivalenti i dënimit të certifikimit të Kongresit Amerikan të zgjedhjeve të 2020 dhe legjitimimit të kryengritjes së 6 janarit. Mbështetja e SHBA për Vuçiqin po destabilizon rajonin.

Është koha për të mbështetur një revolucion demokratik në Serbi dhe njohjen e Kosovës nga të gjitha shtetet evropiane”, shkroi Bugajski në Twitter.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0