Friday, September 29, 2023
Lajme

Haziri: Dëmi që lëvizja e Ivanoviqit i ka bërë Kosovës është i pariparueshëm

65views

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur rreth profilit të politikanit të vrarë serb, Oliver Ivanoviqit dhe përkujtimin që Kryeministri Kurti ia ka bërë atij.

Haziri ka thënë se qasja e Ivanoviqit, të cilin e vlerësoi Kurti në pesëvjetorin e vrasjes së tij, ka qenë e dëmshme për Kosovën menjëherë pas lufte.  

Nënkryetari i Kurtit ka përmendur se dënimin për krime lufte ndaj popullsisë shqiptare të Ivanoviqit, por edhe angazhimin e tij politik, në lëvizjet që ishin të lidhura me Beogradin zyrtar.

“Impaktin që e kanë pasur, impaktin politik që e ka pasur lëvizja e tij kundërshtuese e shtetit të Kosovës, dëmet janë akoma të pariparueshme”, ka thënë Haziri.

Ai ka thënë se Kurti po i reciklon disa prej figurave të listës “Povratak”, që ka përfaqësuar serbët e Kosovës paslufte, duke përmendur angazhimin e Rada Trajkoviqit si këshilltare e ministrit për Komunitete dhe Kthim.

“Ai tani po punon me të listës “Povratak”. Një ish-ministre, një ish-lidere në kohën e Millosheviqit është në kabinetin e tij si këshilltare [Rada Trajkoviq], tregon se ai po punon me fosile politike”, ka thënë Haziri.

Për vlerësimin që Kurti i bëri Ivanoviqit, Haziri thotë se kjo më shumë flet për profilin politik të Kryeministrit.

“Askush nuk ka besuar që Kryeministri del dhe e përkujton një kriminel lufte, deri dje”, ka thënë nënkryetari i LDK-së, duke thënë se Kurti e përshkroi Ivanoviqin si një burrështetas.  

“Me dalë edhe me përkujtu një të dënuar për krime lufte, është i papranueshëm për ne. Ai mund të flasë si Albin Kurti, por jo si Kryeministri i Kosovës”, ka thënë Haziri. 

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0