Friday, September 29, 2023
Lajme

“I detyronte viktimat të kërcenin me melodi serbe, pastaj i godiste me shkop bejsbolli”- Ky ishte Shalipuri, autori i krimeve të tmerrshme në rrethin e Pejës

46views

Krimet serbe ndaj popullatës së pafajshme civile në Kosovë, të dirigjuara nga kryekrimineli Sllobodan Millosheviq ishin të llahtarshme.

Një nga vartësit më të tmerrshëm të Millosheviqit ishte edhe Vidomir Shalipuri, i cili bënte kërdi mbi shqiptarët e pafajshëm në rajonin e Pejës, në mënyrat më brutale të mundshme.

Në You Tube, nga “Radio West 106.2 FM”, është publikuar një video me informacione të hollësishme për veprimtarinë e bujshme kriminale të këtij krimineli.

Aty tregohet se si Shalipuri i torturonte viktimat në mënyrat më çnjerëzore të mundshme.

Shalipuri, së bashku me forcat paramilitare serbe nën drejtimin e tij u vranë në një aksion nga Brigada 133 Adrian Krasniqi (Zona Operative e Dukagjinit) nën udhëheqjen e luftëtarit kolos Avni Elezaj.

Shkrimi i plotë së bashku me videon:

Fillimisht i detyronte viktimat shqiptare të kërcenin me melodi popullore serbe, pastaj i godiste me shkop bejsbolli.

Vidomir Shalipuri i detyronte shqiptarët të hanin gazetën e lloj lloj krimesh tjera të pa imagjinuara.

Vidomir Shalipuri ishte drejtues i një grupi paramilitarësh të quajtur “Munja” grupi i cili kreu krimet me të pista mbi popullatën civile shqiptare në rajonin e Pejës dhe më gjerë

“Ai ishte më keq se një bishë,” thonë qytetarët e Pejës”. Edhe kafshët nuk i bëjnë njëra-tjetrës ato gjëra që ai na i bëri neve.”

Kështu, të rrëmbyer nga urrejtja patologjike ndaj shqiptareve, ata mbanin kapele kaubojsh ose mbanin kryqe të mëdha ortodokse serbe të varura në qafë ndërsa vrisnin shqiptarë të pafajshëm. Ata nuk kishin mëshirë.

Peja qyteti më i shkatërruar në Kosovë ka arritur të përmbledh një përshkrim të detajuar të jetës dhe vdekjes së një prej këtyre sadistëtve, vrasësve. Historia e Shalipurit, në vazhdim, nënvizon rolin kyç që luajtën paramilitaret në skemën e përgjithshme të kry-kriminelit të Ballkanit Slobodan Millosheviç për të shpopulluar Kosovën me shumicë shqiptare.

Ajo që del nga një mori intervistash është një portret i një bullizuesi serb të vogël me shije banale — syze dielli, këpucë me ternerka, patika me rroba ushtrie, makina të konvertueshme të vjedhura nga shqiptarët — të ngritura në statusin e komandantit të luftës nga agjenda nacionaliste e Millosheviçit në Kosovë.

Për më tepër, monitoruesit e të drejtave të njeriut thonë se një analizë e dhjetëra masakrave, rrahjeve, përdhunimeve dhe krimeve të tjera të luftës tregon se qindra banditë si Shalipuri kanë bashkëpunuar me forcat e rregullta jugosllave në Kosovë, veçanërisht me policinë dhe Ministrinë e Brendshme, por gjithashtu kanë dëmtuar një ushtri dikur profesionale atë të ish- Jugosllavia.

“Modeli i represionit në Kosovë ishte jashtëzakonisht mirë i organizuar, “Në Bosnje dhe Kroaci banditët hynë përpara ushtrisë për të bërë punët e pista. Në Kosovë banditët si Shalipuri punuan krah për krah me ushtarët dhe policët. Në njëfarë kuptimi, ata u bënë të këmbyeshëm.”

Rasti si Shalipuri, një bandit, 30-vjeçar, i pafat, i cili erdhi në Pejë në fillim të 90-tave nga Priboji i Serbisë kishte ardhur për të zëvendësuar djemtë shqiptarë që lëshuan punën si policë,”

Me origjinë nga bastioni nacionalist serb i Pribojt, Shalipuri ishte një ish-rekrut i ushtrisë jugosllave, një nga mijëra serbët e papunë që erdhën në Kosovë për të gjetur punë pasi regjimi i Millosheviçit urdhëroi shkarkimin masiv të shqiptarëve etnikë nga të gjitha postet e shërbimit civil në korrik 1990.

Ajo fushatë raciste “diferencimi” në Kosovë dhe revokimi i autonomisë së kufizuar të Kosovës, shënoi fillimin e viteve të luftës brutale etnike në Ballkan.

Me datën 8 prill të vitit 1999 Serbia mori një ofensivë ndaj fshatrave që shtrihen në pjesën e Podgurit të Rrafshin e Dukagjinit ku në këtë zonë vepronte Brigada 133 Adrian Krasniqi (Zona Operative e Dukagjinit).

Në mbrojtje të civileve doli Njësia Speciale e kësaj brigade nën udhëheqjen e luftëtarit kolos Avni Elezaj, tani Dëshmor ndërsa forcat paramilitare serbe drejtoheshin nga kryekrimineli Vidomir Shalipuri Avniu vetëm 17 vjeç me mortajë krahu në afërsi shumë të afërt asgjëson me sukses ketë njësit ku vriten më me shumë sesa 10 pjestare të Munjas dhe po ashtu në mesin e tyre edhe kryekrimineli Vidomir Shalipuri

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0