Sunday, December 10, 2023
Rozë Magazina

“Isha i shkatërruar” – Travis Scott flet sërish për tragjedinë në koncertin e tij “Astroworld” ku vdiqën 10-të persona

20views

Travis Scott ka zbuluar se është ‘shkatërruar’ nga katastrofa e festivalit “Astroworld” – e cila la 10 njerëz të vrarë në një rritje të turmës në koncertin e tij të 5 nëntorit 2021 në Huston.

Muzikanti, 32 vjeç, i cili theu heshtjen e tij për tragjedinë në vitin 2021, tha për “GQ” se ai mendon për katastrofën ‘gjatë gjithë kohës’ dhe ka pasur ‘momente të vështira’ në dy vitet që kur punoi në albumin e rikthimit, “Utopia”.

Të vrarët, të cilët varionin nga mosha 9 deri në 27 vjeç, vdiqën nga asfiksia e shtypjes, të cilën një ekspert e krahasoi me shtypjen nga një makinë.

“Duke bërë muzikë, ti mendon për gjërat që ndodhin në jetë dhe merr pjesë në këto gjërat. Ai moment për familjet, për qytetin, ishte shkatërrues. Dhe kur erdhi puna për të përfunduar albumin…u riktheva në atë histori, nuk e di, muaj, muaj dhe muaj më pas”, tha reperi.

“Dhe ideja për t’u rikthyer në muzikë, për të punuar në muzikë dhe vetëm për t’u futur në atë, ishte terapeutike për të qenë në gjendje të kanalizonim një pjesë të energjisë në prodhim dhe tinguj dhe ta përfundoni atë”, shtoi tutje, shkruan DailyMail.

“Dua të them se isha tepër i shkatërruar, gjithmonë mendoj për këtë. Ata tifozë ishin si familja ime. Unë i dua fansat e mi në maksimum. Ka momentet e saj ku bëhet e ashpër. Ju thjesht ndjeni për ata njerëz. Dhe familjet e tyre”, u shpreh Scott.

Në dhjetor 2021, duke folur për tragjedinë e 5 nëntorit, Scott u ul me podkasterin Charlemagne Tha God për një intervistë

Në intervistë, Scott fajësoi personin nga stafi i tij që e dirigjon ‘në vesh’ që nuk e nxiti atë të ndalonte shfaqjen më shpejt dhe pretendoi se ai nuk ishte në dijeni ose përgjegjës për rrëmujën fatale dhe shtypjen e turmës.

Scott tha se ai është ‘1000 për qind’ i sigurt se bëri gjithçka që mundi për të parandaluar tragjedinë dhe pretendon se nuk i dëgjoi britmat për ndihmë kur turma doli jashtë kontrollit.

Scott u përpoq të mbante emocionet e tij ndërsa fliste për familjet që humbën të dashurit në rrëmujën e turmës.

“Ata humbën të dashurit e tyre, thjesht dua të jem gjithmonë aty për ta, unë do ta rregulloj këtë problem dhe do të sigurohem që kjo të mos ndodhë në të ardhmen dhe të jem zëri numër një për këtë”, tha ai.

Scott gjithashtu fajësoi mediat për ngarkimin e përgjegjësisë mbi të për tragjedinë.

“Po, mediat duan të vënë atë mbi mua, por në fund të fundit nuk mendoj se ka të bëjë më shumë me këtë, është më shumë që të ngritshim për të kuptuar se cili është problemi”, tha ai.

Scott u zotua se do ta ‘rregullojë këtë për njerëzit e ardhshëm’ dhe ‘të jetë zëri numër një për këtë’.

Reperi hodhi poshtë thashethemet në internet se muzika e tij dhe koncerti i AstroWorld kishin imazhe ose lidhje ‘satanike’, duke këmbëngulur se ai është një ‘njeri i Zotit’.

Pas një hetimi nga Policia e Hustonit, nuk u ngrit asnjë akuzë kundër Scott pasi një juri e madhe në qershor refuzoi ta padit atë dhe pesë persona të tjerë për çdo akuzë kriminale në lidhje me koncertin vdekjeprurës.

Në korrik, departamenti i policisë bëri publik raportin e tij hetimor prej gati 1300 faqesh, në të cilin punonjësit e festivalit theksuan problemet dhe paralajmëruan për pasoja të mundshme vdekjeprurëse.

Sipas një përmbledhjeje në raportin hetimor të një interviste policore të kryer dy ditë pas koncertit, Scott u tha hetuesve se megjithëse pa një person pranë skenës duke marrë kujdes mjekësor, në përgjithësi turma dukej se po e shijonte shfaqjen dhe ai nuk e pa ndonjë shenjë të problemeve serioze.