Friday, September 29, 2023
Rozë Magazina

​Ja se si ndikon hapësira e jetesës sonë në shëndetin mendor

51views

Psikologjia dhe arkitektura janë dy disiplina që mund të duken shumë larg. Megjithatë, ato kanë disa ngjashmëri dhe të dyja mund të ndikojnë në disponimin tuaj.

Dekori juaj ndikon në shëndetin tuaj mendor

‘Energjia’ e hapësirave dhe mënyra se si ajo ndikon në sjelljen njerëzore nuk është vetëm për shkak të mënyrës së organizimit të saj. Sjellja jonë ndikohet edhe nga mënyra se si është dekoruar një hapësirë. Për shembull, imagjinoni sikur hyni në një dhomë të madhe me tavane të larta, dritare të mëdha dhe perde të bukura. Si ndihesh? Ju mund të imagjinoni se jeni në një pallat. Ju ndoshta dëshironi të qëndroni atje dhe t’i merrni të gjitha.

Tani, imagjinoni që të hyni në të njëjtën dhomë, me të njëjtin dekor, por këtë herë ka një pikturë të madhe në një nga muret. Imagjinoni që piktura është e frikshme. Është një skenë e errët dhe nuk dini si ta interpretoni. Në fakt, të bën të ndihesh i frikësuar. Dëshiron të qëndrosh atje? Me shumë mundësi, do të ndiheni të frikësuar dhe mjedisi i bukur do të zërë vendin e dytë.

Katër këshilla për të siguruar që hapësira juaj e jetesës përmirëson shëndetin tuaj mendor

Mundohuni të mbani rendin

Vlen të kihet parasysh se një shtëpi, një zyrë, madje edhe një klasë mund të jenë të vogla dhe elementare pa luks, por nëse nuk ka rregull, është e pamundur të krijosh një atmosferë të këndshme. Në fakt, gjithçka duhet të jetë në vendin e duhur për t’ju ndihmuar të ndiheni të qetë dhe të mos ndiheni të shqetësuar sepse është e çrregullt.

Sillni harmoni në hapësirat tuaja

Mos harroni se për të sjellë harmoni në shtëpinë tuaj duhet të keni parasysh mënyrën e organizimit të saj, mobiljet, si dhe ngjyrat me të cilat lyeni muret. Nga pikëpamja e psikologjisë së ngjyrave, tonet e bardha dhe bezha nxisin qetësinë dhe relaksimin. Nga ana tjetër, bluja dhe jeshile gjenerojnë qetësi dhe stabilitet duke evokuar një lidhje me natyrën.

Siguroni ndriçim të mirë

Sigurohuni që të luani me ndriçimin në shtëpinë tuaj, veçanërisht me dhomën tuaj kryesore të ndenjes, pasi është konfirmuar se ekspozimi i zgjatur ndaj dritës blu gjatë natës mund të ndikojë në orën biologjike të trupit dhe të shkaktojë pagjumësi dhe plakje të parakohshme.

Zhvilloni natyrën në shtëpinë tuaj

Për të integruar elementë natyralë në dekorimin e shtëpisë tuaj, ne rekomandojmë bimë të brendshme. Gjithashtu, shfrytëzoni sa më shumë dritën natyrale, praninë e ujit dhe ajrosjen e mirë. Gjithashtu, nëse jeni mjaft me fat, një pamje e drejtpërdrejtë e hapësirave të gjelbra në natyrë gjeneron gjendje të lidhjes së brendshme dhe relaksimit.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0