Lajme

Jakshiq: Vuçiq nuk është në gjendje të udhëheqë negociatat për Kosovën, rezultatet janë katastrofike, largohu!

118views

Ish-deputeti, anëtari i kryesisë së Lëvizjes Popullore “Atdheu” Marko K. Jakshiq, sot i ka dërguar një letër të hapur presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në të cilën i ka thënë se politika e Vuçiqit në Kosovë pëson vetëm disfata dhe se ai nuk është mjaftueshëm të pjekur për të udhëhequr negociatat për Kosovën.

Si arsye të menjëhershme për letrën, Jakshiq përmend ndërtimin e një baze ushtarako-policore 500 metra nga shtëpia e tij familjare në Gornji Jasenovik, komuna Zubin Potok, dhe pretendon se për këtë vendim ka votuar edhe kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, “përderisa ishte ministër në qeverinë e Republikës së Kosovës”.

“Ju personalisht, me sa më kujtohet, keni thënë në disa raste deri më tani se policia ROSU nuk mund të vijë në veri të Kosovës pa lejen e katër kryetarëve të komunave. “Nuk erdhën, por po ndërtojnë edhe kazermat e veta në veri të Kosovës”, ka shkruar Jakshiq dhe ka shtuar se mediat në Serbi heshtin për këtë, siç tha ai, “regjim” sepse nuk e kanë lejen e Vuçiqit, dhe “anti-regjim”, sepse “të brohorasin për një Kosovë të pavarur”.

Jakshiq shtoi se Vuçiq “në garën politike me separatistët” pëson vetëm disfata sepse nuk ka guxim t’i kundërshtojë dhe se fitoret i arrin vetëm para kamerave televizive.

Ai ka theksuar se Vuçiq nuk ka mandat të vendosë për fatin e popullit të Kosovës.

“Largohu nga gunga e ‘Aco Srbina’. Rezultatet që keni arritur në këto dhjetë vjet janë katastrofike. Sa më shumë të negociosh, aq më larg Kosova është nga Serbia. Hiq dorë mjeshtër! Lejoni të formohet një ekip i ri negociator në Parlamentin serb në bazë të platformës. Ju nuk jeni në lartësinë e detyrës për të zhvilluar këto negociata”, tha Jakshiq.