Friday, September 29, 2023
Aktuale

Ky shtet do të votojë kundër aplikimit të Kosovës për anëtarësim në BE

109views

Hungaria rinovon mbështetjen për Serbinë, një strategji e saj kjo, për të penguar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropan, OKB dhe Këshillin e Evropës.

Hungaria madje ka paralajmëruar edhe rrëzimin e aplikimit nga ana e Kosovës për në BE. 

Euronews shkruan se ky vendim vjen në një kohë pak më të zbutur midis Serbisë dhe Kosovës.

“Pranimi i parakohshëm i Kosovës nga entitete të ndryshme evropiane mund të rrezikojë pajtimin”,- thotë Péter Szijjártó, ministër i Jashtëm i Hungarisë.

“Prandaj, nëse votohet se a do të pranohet Kosova si anëtare e Këshillit të Evropës, qeveria do të votojë kundër”,– tha Szijjártó, në një takim në ministrinë e jashtme të Hungarisë në Budapest.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0