Thursday, September 28, 2023
Lajme

Ministri që tërhoqi njohjen e Kosovës, lidhje biznesore me ‘sekserin’ e Vuçiqit

33views

Robert Dussey, ministri i Jashtëm i Togos, shtetit afrikan që tërhoqi njohjen e Kosovës, ka takuar të martën në Beograd, Vladimir Cizeljin, biznesmenin që dyshohet se përmes akteve korruptive po ndikon kundër shtetësisë së Kosovës.

Kryediplomati i Togos ka takuar të martën Cizeljin, e etiketuar si “sekser” i regjimit të Aleksandar Vuçiqit në Serbi.

“Vizitova Institutin e Kërkimeve Teknologjike Vlatacom në Beograd ku mora një pritje shumë të ngrohtë dhe një prezantim emocionues nga Drejtori i Përgjithshëm i Institutit, z. Vladimir CIZELJ dhe bashkëpunëtorët e tij”, tha Dussey.

Të martën, një këshilltar politik i ish-kryediplomatit të Kosovës, Behgjet Pacolli tha se biznesmeni Vladimir Cizelj është “sekser i Vuçiqit dhe Daçiqit”.

Këtu dëshmohet edhe lidhja e fortë biznesore e ministrit të Togos me njerëz të Vuçiqit.

I tillë është rasti i takimit ‘formal’ mes tij dhe Vladimir Cizeljit, për çka pati edhe kritika të shumta.

“Drejtori i Kompanisë “Vlatacom Institute”, Vladimir Cizelj, sekseri i Vuçiqit dhe Daçiqit, i njohur për afera korruptive në shumë vende afrikane dhe me çështje gjyqësore në Botsvanë, është personi që vazhdon të shtroj tepihun e kuq për diplomacinë koruptive të Serbisë, që ka prekur edhe ministrin e Jashtëm të Togos, Robert Dussey”, ka thënë Jetlir Zyberaj, këshilltar i Behgjet Pacollit.

Që nga viti 2019, Serbia pretendon se Togo ka tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Togo njohu pavarësinë e Kosovës më 2 korrik 2014 dhe atëbotë kishte qenë pikërisht kryediplomati Dussey që me ministrin e atëhershëm të Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, kishin nënshkruar marrëveshjen për themelimin e raporteve diplomatike mes dy shteteve.

Madje Dussey, kishte ofruar mbështetje për kandidaturën e Hoxhajt në zgjedhjet e vitit 2021 për kryeministër të Kosovës.

Megjithatë, përgjatë 15 vjetëve që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, Qeveria në Beograd pretendon se 27 vende e kanë tërhequr njohjen e kësaj pavarësie.

Sipas pretendimeve të Beogradit zyrtar, Togoja – shtet në Afrikën Perëndimore – nuk qëndron e vetme në këtë aspekt.

Në fillim të këtij muaji, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmendi edhe nëntë shtete të tjera, për të cilat tha se e kanë tërhequr njohjen e Kosovës.

Njohja e fundit që ka marrë Kosova ka qenë nga shteti i Izraelit, në shkurt të vitit 2021.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0