Thursday, September 28, 2023
Rozë Magazina

Ndiheni të mërzitur apo keni vështirësi për të fjetur? Ju mund të vuani nga një çrregullim sezonal pak i njohur

22views

Diell mund të ketë jashtë, të gjithë shoqërohen ose po presin me padurim momentin e tyre.

Por për disa arsye, ju thjesht nuk po e ndjeni atë?

Për një pakicë njerëzish, vera shkakton ndjenja të humorit të ulët, probleme me gjumin, humbje të oreksit dhe potencialisht humbje peshe.

Nëse kjo tingëllon e njohur, mund të jeni duke përjetuar një gjendje të quajtur çrregullim emocional sezonal (SAD).

SAD është një gjendje që dihet më shpesh se prek njerëzit në dimër, kur gjithçka është pak më e zymtë.

Por për 10 për qind të njerëzve me këtë gjendje, ata e përjetojnë atë në të kundërt (SAD në verë), sipas Aleancës Kombëtare për Sëmundjet Mendore.

SAD është një lloj depresioni që vjen dhe shkon në një model sezonal. Për shkak se shumica e njerëzve e kanë atë gjatë muajve më të ftohtë dhe më të errët, ai njihet kryesisht si “depresioni dimëror”.

Shkaqet nuk janë të qarta. Por mendohet se një ekspozim i reduktuar ndaj rrezeve të diellit në dimër mund të jetë i rëndësishëm.

Mund të pengojë prodhimin e hormoneve melatonin, i cili është i rëndësishëm për gjumin e rregullt, dhe serotoninës, i njohur gjithashtu si “hormoni i lumturisë”.

Ndryshimi i dritës gjithashtu mund të prishë ritmin cirkadian (ora e trupit), i cili mund të largojë funksione të ndryshme trupore si oreksi dhe disponimi.

Shumë dritë në verë mendohet gjithashtu se shkakton këto përgjigje trupore. Simptomat e çrregullimit emocional sezonal (SAD) janë të ngjashme me ato të depresionit normal, por ato shfaqen në mënyrë të përsëritur në një kohë të caktuar të vitit.

Një mjek i përgjithshëm mund të kryejë një vlerësim për të kontrolluar shëndetin tuaj mendor dhe për të rekomanduar planet e mundshme të trajtimit.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0