Friday, September 29, 2023
Lajme

Nis takimi i përfaqësuesve të Listës Serbe me KFOR-in në Zveçan

22views

Në Komunën e Zveçanit  sapo ka filluar një takim i dytë për ditën e sotme mes përfaqësuesve të Listës Serbe dhe përfaqësueseve të Njësitit të KFOR-it.

Takimi është duke u bërë në një ambient brenda perimetrit, i cili po ruhet nga KFOR-i dhe Policia e Kosovës.

Ekipi i medias i cili është në vendin e ngjarjes ka bërë të ditur se minuta më parë është sulmuar edhe një veturë e Policisë së Kosovës, e cila është futur mes turmës së protestueseve, më pas e njëjta është sulmuar nga protestuesit serb të cilët janë pjesëmarrës në protestë.

Këtë veprim, Lista e Serbe e ka cilësuar provokim, duke arsyetuar kështu veprimet e protestueseve serb.

Gjithashtu, në ditën e katër të tensioneve ka pasur sërish sulme ndaj mediave.

Aktualisht, situata është e qetë në këtë komunë, derisa ende nuk është lajmëruar se kur do të përfundojë protesta.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0