Friday, September 29, 2023
Lajme

Për herë të parë në botë, filmohet nga ajri momenti kur balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh

33views

Pamjet mahnitëse tregojnë balenat vrasëse që gjuajnë peshkaqenë të mëdhenj të bardhë në Afrikën e Jugut.

Një ekip shkencëtarësh përdori një helikopter dhe një dron për të kapur pamjet e para ajrore të orkave që gjuanin dhe vrasin peshkaqenë të mëdhenj të bardhë.

Më 16 maj 2022, një zbavitje vrasjeje një orëshe nga një grup orkash u kap nga lart në Gjirin e Mosselit.

Image

Balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh

Ndërsa biologët detarë e kanë ditur prej kohësh se balenat vrasëse mund të sulmojnë të bardhët e mëdhenj, ajo kurrë nuk ishte kapur në kamera si kjo më parë.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0