Friday, September 29, 2023
Lajme

Përkujtoi Ivanoviç/ Flet Kimete Berisha: Albin Kurti ia ka vë dryrin shtetit të Kosovës!

30views

Një nga temat më aktuale këto dy ditë mbetët deklarata që kryeministri Kurti bëri për Oliver Ivanoviç.

Reagimet qenë të mëdha nga opozita dhe opinoni publik, për fjalët që kryeministri kishte nda për Ivanoviç.

E në lidhje me këtë ka reaguar edhe publicistja Kimete Berisha.

Ajo tregoi një kronologji të kryeministrëve se si e kanë trajtuar po këtë temë, përcjell “Bota sot”.

“Ramush Haradinaj kriminelët serbë i ka futur në zyre, Albin Kurti i ka futur në zemër”, shkruan publicistja.

Më tej, Berisha përmend edhe presidenten Osmani.

Ndërsa më tej publicistja thotë që “Oliver Ivanoviç ua ka vë dryrin e i ka lënë shkret shumë shtëpi shqiptare, kurse Albin Kurti ia ka vë dryrin shtetit të Kosovës”.

Postimi i plotë

I pafytyrë!…Kriminel!

Për Oliver Ivanoviçin, komplet qeveria e Ramush Haradinajt (më 2018) ka mbajtur 1 minutë heshtje.

Ramush Haradinaj e ka ditur se Oliver Ivanoviç ishte i dënuar për krime lufte ndaj civilëve shqiptarë….

i ka treguar edhe Albin Kurti që Oliver Ivanoviç ka urdhëruar vrasjen e shqiptarëve.

Lajmi për 1 minutë heshtje për Oliver Ivanoviçin m’u ka pas dukur…..sikur e kam pirë gjithë kupën e hidhërimit…

dhe nuk jam qetësuar, dhe nuk do të qetësohem sa të jem gjallë!

Kryeministri Albin Kurti në vitin 2023 e përkujtoi Oliver Ivanoviçin si ‘njeri të mirë’ dhe të sinqertë – një kriminel

serb që ka bërë ‘krime të mira’ dhe të ‘sinqerta’ kundër civilëve shqiptarë..

Ramush Haradinaj kriminelët serbë i ka futur në zyre, Albin Kurti i ka futur në zemër.

Nga zyrja dilet nëpër derë, nga zemra nuk ka rrugëdalje.

Mund ta kuptojmë botëkuptimin e Ramush Haradinajt për vdekjen – ai njeri nuk e merr seriozisht vdekjen e asnjë njeriu mbi këtë tokë – përveç të veten.

Mund të themi se Ramush Haradinaj ka qenë trim i fortë që në një moment ka pasur nevojë të duket politikan ‘i butë’.

Ka zgjedhur të ‘zbutet’ me metoda kriminale….me takime dhe nderime të vrasësve të shqiptarëve.

S’di pse…kur ka mundur thjesht të zbutet ndryshe, me metoda të zbutjes.

Por si ta kuptojmë Albin Kurtin që në emër të shqiptarëve e nderoi dhe ia dha epitetin e ‘njeriur të mirë’ dhe të ‘sinqertë’ një serbi të dënuar për krime lufte dhe vrasje të civilëve shqiptarë!

Hajde, edhe për Albin Kurtin….mund të themi se është në kërkim të ‘serbëve të mirë’ dhe ‘ata’ po i gjen në varre, pra serb i ‘mirë’ për të është serbi i vdekur që ka vrarë shqiptarë, ‘me sinqeritet dhe mprehtësi’.

Mund të themi se kryeministri Kurti ka lajthitur,

mund të themi se ka pësuar metamorfozë,

qind për qind është duke përjetuar çrregullim

të tmerrshëm të personalitetit…dhe…nuk gabon, lirisht thuaj se Albin Kurti më nuk është normal….

por Vjosa Osmanin si ta kuptojmë!

Çka thotë Presidentja për vrasjen e shqiptarëve në lagjen e Kovaçëve, shtëpitë e mbyllura me dry, që mbetën shkret aty….sepse Oliver Ivanoviçi kështu deshti.

Ne e kishim banesën në Veriun e thellë të Mitrovicës.

Kur përfundoi lufta, nga malet zbritëm në qytet.

Tek Ura e Ibrit, komandanti i paramilitarëve ‘Rojat e Urës’ – Oliver Ivanoviç na e zuri rrugën.

Nuk na lejoi të kalojmë Urën dhe na tha: ‘Gadno ste se varili….’.

Doli se krimineli kishte ‘të drejtë’.

Po. Jemi mashtruar.

Jemi zhgënjyer në mënyrën më të ndyrë të mundshme.

Prej shqiptarëve që e përdhunuan, e trafikuan, e shitën, e mohuan, e privatizuan Lirinë.

Nuk ka më keq, nuk mund të ketë tragjedi më të madhe se sa kur shteti i Kosovës – lëre që nuk i dënon vrasësit e civilëve shqiptarë, por – mban për ta 1 minutë heshtje, i përkujton dhe i shpall ‘njerëz të mirë’ dhe të ‘sinqertē’.

Pse ndodh kjo?

Pse shqiptarët e humbën luftën në tavolinë?

Çka po ndodh?

….diçka shumë e keqe po ndodh!

Për çfarë arsye Albin Kurti zyrtarisht me video instalime i shpall kriminelë komandantët e UÇK-së, ndërsa paramilitarët serbë që me dhunë e me vrasje e kanë zbrazur Veriun nga shqiptarët, kanë kryer spastrim etnik, i kanë vrarë civilët shqiptarët – i shpall ‘njerëz të mirë’ dhe të ‘sinqertë’!

Qysh u bë Oliver Ivanoviç ‘i mirë, i ndershëm dhe i sinqertë’ për së vdekuri….

Albin Kurti pa bë kryeministër na tregonte se Oliver Ivanoviç ishte kriminel.

Pse kaq vrazhdtë dhe kaq direkt kryeministri Kurti bëhet me vrasësin?

A s’bën të jesh proserb në mënyrë më të fshehtë?

Ti mbasi i dashuron kaq fort kriminelët serbë, mund t’i rehabilitosh ata ‘me një perde’ – duke mos i ndëshkuar, ama pse të duhet edhe t’i shpallësh ‘njerëz të mirë’ – të sinqertë, të mprehtë, të respektueshëm e të shenjtë!

Çka ka?

Kujt i ka boxh ky?

Kush janë këta njerëz dhe kujt i shërbejnë!

Kush është Albin Kurti?

Çka po ndodh?

Albin Kurti e ka shfaqur publikisht simpatinë për vrasësin e civilëve shqiptarë…

Kjo është e tmerrshme, dhe ky sigurisht që e ka një vurmak..

Po, Ti,

çka ke Ti,

sa i çmendur duhet të jesh TI të mos e kuptosh se qeveria Kurti e ka shpallur ‘njeri të mirë’, të sinqertë, të mprehtë dhe të respektueshëm’- serbin e dënuar për krime lufte dhe vrasje të civilëve shqiptarë!

Pse Ty vrasësi po të duket i mirë’!

Oliver Ivanoviç ua ka vë dryrin e i ka lënë shkret shumë shtëpi shqiptare, kurse Albin Kurti ia ka vë dryrin shtetit të Kosovës.

as Amerikë

as kujtesë

as nesër

as shpresë

Kosova po zhbëhet

Po varfërohet

I ka humbur miqtë

Ka humbur çdo gjë

Liria e ka humbur kuptimin.

Ka mbetur vetëm urrejtja.

Dhe dëshira e zjarrtë Albin Kurtit që thotë:

‘Do të dëshiroja që kujtimi për Oliver Ivanoviçin të mbetet i gjallë’.

P.S. Më 14 prill 1999, në rrugën “Miladin Popoviq”, që në Mitrovicë njihet si rruga e “Kovaçëve”, tani “Ahmet Selaci”, dhe në rrugën për në Bair, Ivanoviç, duke vepruar si komandant i Stacionit në Mitrovicë në kuadër të MPB urdhëroi një grup policësh serbë të vrasin civilë shqiptare.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0