Wednesday, September 27, 2023
Sport

Presidenti i Barcelonës tregon se kur do të bëhet realitet Super Liga Evropiane

182views

Pavarësisht dështimit të tentativës së parë, një Super Ligë Evropiane ‘do të jetë realitet’ në dy vitet e ardhshme, pohon presidenti i Barcelonës, Joan Laporta.

Planet fillestare për një Super Ligë u prishën brenda 48 orëve vitin e kaluar, pas një reagimi të furishëm nga tifozët në Angli, me Arsenalin, Chelsea, Liverpool, Man City dhe Man United që shpejt u larguan, ndërsa pronarët e tyre më vonë kërkuan falje për duke u përfshirë në radhë të parë.

Real Madrid, Juventus dhe Barcelona kanë vazhduar të shtyjnë për një kompeticion të shkëputur dhe Laporta tani ka pohuar se do të ‘bëhet realitet’ pas dy vitesh dhe mund të konkurrojë me Premier League, transmeton Klankosova.tv.

“Unë mendoj se do të ketë një Superligë”, tha ai për radion spanjolle Cadena Ser.

“Në mars do të kemi vendimin e Gjykatës së Drejtësisë së BE-së”, vazhdoi ai.

“Unë nuk do të kisha hyrë në këtë projekt nëse nuk do të ishte një garë e hapur dhe do të pranohej nga Real Madrid, Juventus dhe klube të tjera që ende nuk kanë treguar fytyrat e tyre, por janë shumë të interesuar për këtë kompeticion”.

“Ajo që duam është që klubet të qeverisin. Kjo është arsyeja pse vendimi i Gjykatës së Luksemburgut është kaq i rëndësishëm. Shpresoj që UEFA të jetë pjesë e tryezës së qeverisjes”.

Muajin e kaluar Kompania e Superligës nisi veprime ligjore kundër UEFA-s, duke pretenduar se kishte shkelur ligjin e BE-së, por Gjykata Evropiane e Drejtësisë mbështeti qëndrimin e UEFA-s.

“Do të jetë realitet në vitin 2025, nëse rezoluta është e favorshme”, vazhdoi ai.

“Nëse vendimi, që besoj se nuk do të ndodhë sepse ajo që vihet në pikëpyetje është mbrojtja e konkurrencës së lirë në kuadër të BE-së dhe besoj se kjo do të fitohet”.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0