Friday, September 29, 2023
Lajme

Prokuroria: Kemi qenë duke e hetuar zv/ministrin Veliji, na është vështirësuar puna

76views

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka thënë se zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal, Almir Veliji ndodhet nën hetime nën dyshimet për përfshirje në një rast ryshfeti.

Në një njoftim për media të premten, Prokuroria ka thënë se hetimet ndaj zv/ministrit kanë filluar para publikimit në media të audio-inicizimit në të cilin zëvendësministri përfshihet në një aferë ryshfeti.

“Prokuroria Themelore në Prishtinë, njofton opinionin publik lidhur me audio-incizimin e publikuar ditëve të fundit nga një portal vendor, për një grant qeveritar, se para plasimit të këtyre provave në publik, në Prokurori janë deponuar audio-incizime, për të cilën çështje Prokurori i Shtetit menjëherë ka autorizuar policinë për të grumbulluar informata dhe prova”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë në Prishtinë.

Prokuroria është ankuar se publikimi në media i audio-inicizimit i ka vështirësuar hetimet për rastin.

“Mirëpo publikimi i provave në opinionin publik që ndërlidhen me këtë çështje, na ka vështirësuar punën hetimore, andaj, me qëllim të ruajtjes së interesit të përgjithshëm të këtij rasti dhe rasteve të tjera në të ardhmen, të cilat janë në fazën e hetimeve, kërkojmë të mos publikohen prova të cilat dëmtojnë integritetin e hetimeve”, thuhet në njoftim.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0