Friday, September 29, 2023
Lajme

Qalaj kërkon nga Sveçla të raportojë në Kuvend për kërcënimet e deputetëve

62views

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Rashit Qalaj, ka kërkuar nga ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla të raportojë në Kuvend, lidhur me kërcënimet ndaj deputetëve të cilat sipas tij janë serioze.

Deri tash është raportuar se lidershipi i LDK-së dje ishte informuar nga autoritetet gjermane të ministrisë së Punëve të Brendshme se planifikohej një atentat ndaj tyre. Më pas, edhe Policia e Kosovës ka konfirmuar se cak i një atentati të mundshëm ka qenë kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku dhe tre deputetë të tjerë të LDK-së, Avduallah Hoti, Armend Zemaj dhe Arben Gashi.

Një grup shqiptarësh që jetojnë jashtë Kosovës kishin rënë në përgjimin e policisë gjermane, teksa kanë qenë duke folur për realizimin e disa vrasjeve politike në Kosovë. Organizatori i atentatit është raportuar se në shënjestër kishte edhe kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqin dhe deputeten e kësaj partie Ganimete Musliu.

Në seancën e sotme të Kuvendit, Qalaj tha se kanë nevojë të marrin informata lidhur me ato kërcënime ndaj të zgjedhurve të popullit.

Qalaj: Sveçla të raportojë në Kuvend për kërcënimet e deputetëve

“E kam një kërkesë për ministrin e Punëve të Brendshme që në seancën e radhës të vjen të na raportojë, atë çka mundet të njoftojë për kërcënimet që kemi dëgjuar për deputetët e Kuvendit të Kosovës, të cilat kërcënime janë serioze. Kemi nevojë që si deputetë të marrin informata ato që mund të jepen në lidhje me këto kërcënime”, tha ai.

Për këto kërcënime foli edhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, i cili kërkoi nga organet e rendit dhe të drejtësisë që t’i hetojnë ato.

Konjufca: Ne i dënojmë ato kërcënime

“Ne i dënojmë ato kërcënime dhe një gjuhë të tillë. Kërkojmë nga organet e rendit dhe të drejtësisë që t’i hetojnë këto dhe t’i kapin ata që bëjnë veprime të tilla”, theksoi Konjufca.

Këto deklarime u bënë gjatë shqyrtimit të Projektligjit për ndryshimin e Ligjit për Fondin Pensional, i cili do të mundësonte tërheqjen e mjeteve nga Trusti deri në 30 për qind.

Diskutimet lidhur me këtë çështje ende nuk kanë përfunduar, ndërkohë, deputetët e Kuvendit shkuan në pauzë deri në orën 15:30.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0