Sunday, May 28, 2023
Aktuale

Reagon edhe Sali Berisha për tensionet në veri, këto janë fjalët e tij!

20views

Sali Berisha ka reaguar në lidhje me tensionet e shkaktuara sot në veri të vendit.

Ai u shpreh se duhet dënuar ashpër veprimet e serbomadhit Vuçiq, përcjell “Bota sot”.

Berisha bën thirrje të shmangen tensione më të mëdha.

Postimi i plotë

Tensione të forta në Veri të Kosovës.

Të dashur miq, fillimi detyrës të kryekomunarëve të rinj në komunat e Veriut të Kosovës solli reagimin nga serbomadhi Vuçiç, manipulimin e grupeve serbe në këto komuna dhe rritjen e fortë të tensioneve lokale.

Duke dënuar manipulimin e pandërprerë të Beogradit me serbët në veri të Kosovës dhe duke mbështetur të drejtën e autoriteteve të Kosovës për të vendosur ligjin në të gjithë territorin e vendit të tyre, ju bejë thirrje këtyre autoriteteve të shmangin rritjen e tensioneve dhe në bashkëpunim dhe bashkërendim me KFOR-in dhe partnerët kryesor NATO-n, Bashkimin Europian dhe SHBA, të ndërmarrin hapat e duhura për çtensionimin e situatës, rivendosjen e dialogut dhe zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, si interesi më i mirë i Republikës së Kosovës dhe qytetarëve të saj, paqes dhe stabilitetit në rajon. #sb

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0