Friday, September 29, 2023
Lajme

Ristuccia: Situata e sigurisë në Kosovë është përgjithësisht e qetë

84views

Gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, komandant i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO, foli në takimin e fundit të Shefave të Mbrojtjes të NATO-s, të kryesuar nga Admirali Rob Bauer, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s.

Gjatë seancës, gjenerali Ristuccia falënderoi aleatët për mbështetjen e tyre ndaj misionit të KFOR-it dhe i informoi ata për aktivitetet e KFOR-it dhe për situatën e sigurisë në Kosovë.

“Aktualisht, situata e përgjithshme e sigurisë në Kosovë është përgjithësisht e qetë, por jashtëzakonisht e brishtë, e paqëndrueshme dhe e paparashikueshme për shkak të disa çështjeve të pazgjidhura dhe ndonjëherë konvertuese”, tha ai.

Sipas tij theksoi se Misioni i KFOR-it mbetet jashtëzakonisht vigjilent dhe ka aftësinë dhe personelin për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet nën mandatin e  OKB-së.

“KFOR-i vazhdon të monitorojë nga afër situatën në terrenin dhe aktivitetet, duke mbështetur dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”, tha ai.

Gjenerali Ristuccia foli edhe për tensionet e fundit të ndodhura në veri të Kosovës. “Për sa kohë që tensionet rriten, pasiguria mes popullatës përshkallëzohet; një incident i vetëm mund të rrezikojë të kompromentojë arritjet e viteve për sigurinë dhe paqen”, tha ai.

Kështu, komandanti i KFOR-it nënvizoi aftësinë e KFOR-it për të ndërhyrë, në mënyrë të paanshme dhe transparente, në përputhje me mandatin e tij të OKB-së dhe për të vazhduar krijimin e kushteve që dialogu i lehtësuar nga #BE të konsolidohet dhe të ecë përpara.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0