Friday, September 29, 2023
Lajme

Skenderaj me tetë fshatra vërshohen nga uji

64views

Shumë dëme ka shkaktuar dalja nga shtrati të lumit “Klina” në Skenderaj. Familje të shumta janë bllokuar në banesat kolektive.

Ekipet e komunë kanë dalë në teren. Amir  Lushtaku, shef i Zyrës për Informim ë komunën e Skenderajt, deklaroi se situata pas vërshimeve në këtë komunë,  është e rënduar, pasi reshjet e filluara nga dita e djeshme, nuk kanë pushuar për rreth 30 orë.

Ai tha se në disa fshatra situata është shumë e rënduar. Lushtaku deklaroi se  kryetari i komunës, Fadil Nura, përvec që ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, ka krijuar edhe Shtabin Emergjent.

Lushtaku u shpreh se që nga fshati Klinë e Epërme,pastaj Klinë e Mesme e Klinë e Poshtme, pastaj në qytet, si dhe në Llaushë,  Tushilë, Kopiliq, Kllodernicë e deri në Açarevë, lumi ka dalë nga shtrati duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

“Shpresojmë të mos ketë viktima”, tha Lushtaku. Ai deklaroi se gjatë tërë ditës,  janë bërë evakuime të familjeve të ndryshme.

“Situata është nën kontroll dhe familjet do të evakuohen dhe besoj se do ta menaxhojmë mirë këtë fatkeqësi natyrore”, u shpreh ai, duke shtuar se janë shpërndarë edhe pako ushqimore tek familjet që kanë nevojë.

google.com, pub-2164753410198968, DIRECT, f08c47fec0942fa0