Saturday, December 9, 2023
Lajme

Vdes një ndër luftëtarët e parë të UÇK-së

46views

Ka vdekur një një ushtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Cen Aliçkaj.

Lajmin e ka bërë të ditur kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj. Haradinaj e ka përshkruar atë si  luftëtar të fortë, dhe njëri prej luftëtarëve më të zotë të UÇK-së në Dukagjin.

“Kur po i formonim rreshtat e parë të UÇK-së, ndër të parët që hyri në rreshtin e ushtarëve ishte edhe Cen Aliqkaj. Ishte luftëtar i fortë, njëri prej luftëtarëve më të zotë të UÇK-së në Dukagjin!

Sot, në paqe, Ceni na u nda nga rreshti për t’ju bashkuar shumë burrave të kombit që i kishte përkrah luftës për liri.

Pusho i qetë në tokën për të cilën luftove, Cen!”, shkruan Haradinaj.