Sunday, December 10, 2023
Lajme

Zemaj i bindur se ky kandidat do të zgjidhet kryetar i LDK-së

23views

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj, është shprehur i bindur se Lumir Abdixhiku, do të rikonfirmohet kryetar i partisë për një mandat 4 – vjeçar, në Konventën zgjedhore që mbahet të dielën.

Zemaj i pyetur nëse Abdixhiku që aktualisht është kryetar i LDK-së, do të zgjidhet kryetar për një mandat të plotë, ka thënë se puna që është bërë në këtë gjysmë mandati ka qenë shumë pozitive.

“Patjetër, sepse është një punë e cila është bërë në këtë gjysmë mandati, e dimë të gjithë rezultatin, nuk ka qenë shumë pozitiv. Për këto dy vite, kjo ekip e ka bërë një organizim, e ka bërë një strukturim, e ka një besim, i është dhënë mbështetje, kemi punuar në programin e ri qeverisës”, ka thënë Zemaj.

Ai ka folur edhe për disa pakënaqësi që kanë dhënë disa anëtarë të kësaj partie, por edhe prurjet e reja.

Zemaj tha se LDK është parti demokratike ku njerëzit ndihen të lirë dhe nuk paragjykohen, dhe nuk vendos vetëm një inpidë, që sipas tij ndodhë në partitë tjera.

“Ne jemi të hapur për të rinj dhe të reja. LDK është e hapur. Deri më tani, askush nuk e ka gjykuar askënd pse është rikthyer në parti, apo sharje e fyerje. Për këtë arsye njerëzit e duan LDK-në dhe ndihën të lirë të veprojnë brenda partisë. Ndërsa, në subjektet tjera vendos vetëm një inpid, ose vendos një para politikë, e të tjerët janë uniformë. Tek Lidhja Demokratike e Kosovës nuk është kështu. Mua nëse s’më pëlqen diçka votoj kundër, por nuk më ndëshkon partia. Kjo është çfarë e dallon LDK-në nga partitë tjera”, tha Zemaj.

Konventa do të mbahet të dielën nga ora 17:00, në Sallën e Sporteve në Pallatin e Rinisë, teksa LDK-ja ka njoftuar se do të shpalosen 100 zotimet e “Rrugës së re”.

Deri tani, kandidatë për kryetar të LDK-së, janë Lumir Abdixhiku dhe Faton Bislimi.